MAYIS-HAZİRAN 2018 / HABER

Tarımsal üretimde dünyanın sayılı ülkelerinden biriyiz


  

09.05.2018 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, çeşitli etkinliklere katılmak üzere yurt gezilerine devam ediyor. Bu kapsamda bir dizi etkinliğe ve toplantıya katılmak üzere Şanlıurfa’ya giden Bakan Fakıbaba, Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerine bağlı Bereket Sigorta ve Gübretaş Bölge Müdürlüklerinin açılış törenine katıldı.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, çeşitli etkinliklere katılmak üzere yurt gezilerine devam ediyor. Bu kapsamda bir dizi etkinliğe ve toplantıya katılmak üzere Şanlıurfa’ya giden Bakan Fakıbaba, Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerine bağlı Bereket Sigorta ve Gübretaş Bölge Müdürlüklerinin açılış törenine katıldı. Burada yaptığı konuşmada Fakıbaba, Türkiye'nin ürün çeşitliliği ve yüksek üretim potansiyeliyle tarımsal üretimde dünyanın sayılı ülkelerinden biri olduğunu söyledi.

Tarımın, kaliteli ve sağlıklı gıdaya ulaşmanın yanında ekonomik kalkınma için büyük bir şans olma özelliği taşıdığını ifade eden Fakıbaba, sektörün stratejik öneminin her geçen gün arttığını dile getirdi. Gıdaya ulaşmanın gün geçtikçe daha da önemli hale geldiğini vurgulayan Fakıbaba, şöyle devam etti: "Böyle bir ortamda kendi gıdasını üretemeyen hiçbir devlet bağımsızlıktan söz edemez. Son zamanlarda gördük, tırlar dolusu doları olan ülkeler gıdaları olmayınca ne duruma düştüler. Çok şükür ki Türkiyemiz var ve o ülkelerin yardımına koşuyor. Teknolojiyi dünya seviyesinde hatta daha da ileri bir şekilde temin etmek öncelikli amacımızdır. Tabii bunun kadar önemli bir başka mesele de tarımsal girdileri üreticilerimiz için uygun hale getirmektir. Bu bakımdan Tarım Kredi Kooperatifleri ve iştirakleri bizim için çok önemli. Hizmeti üreticinin ayağına götürmelisiniz. Ayrıca hizmette kaliteyi de artırmalısınız. Yani anlayacağınız üreticinin hizmetkarı olacaksınız. Böyle olduğu takdirde çalışmalarımız anlam kazanacaktır."

Fakıbaba, gübrenin tarım sektörünün vazgeçilmez girdilerinden olduğuna işaret ederek, "Ülkemizde gübre tüketimi 6 milyon tonun üzerindedir ancak bu rakam hedeflerimiz için yeterli değil. Gübretaş, 1,9 milyon tonun üzerinde olan satış rakamlarıyla sektöründe lider bir kuruluşumuzdur." diye konuştu.

BAKAN FAKIBABA, ABA GİYEREK KABA YEM BİTKİSİ HASADI YAPTI

Bakan Fakıbaba, Şanlıurfa'daki temasları kapsamında merkez Eyyübiye ilçesine bağlı Akmescid Mahallesi'nde "Yem Bitkileri Ekim Projesi" tanıtım etkinliğine katıldı. Burada çiftçilere seslenen Fakıbaba, kendisinin de kravat takmadan çiftçiler gibi başına şapka takarak programa katıldığını söyledi. Dünyada artan nüfus, iklim değişikliği ve daralan tabii kaynakların tarımın önemini artırdığını belirten Fakıbaba, şöyle devam etti: "Yem girdi maliyeti içinde de kaba yem önemli bir yer tutmaktadır. Kaliteli kaba yemin en ucuz ve en kolay temin edildiği yer, önemli doğal kaynaklarımızı oluşturan çayır ve meralardır. Hayvancılığımızın yıllık kaliteli kaba yem ihtiyacı 70 milyon tondur. Bu ihtiyacımızın 14 milyon tonu çayır mera alanlarımızdan 13,5 milyon tonu yem bitkilerinden, 23 milyon tonu silaj üretiminden, 5 milyon tonu bahçe içi otlaklardan, 10 milyon tonu da sap, saman, anızdan elde edilmektedir. Eğer sap, saman ve anız gibi beslenme değeri düşük yemleri dahil etmezsek toplamda da 15 milyon ton kaliteli kaba yem açığımızın olduğu görülmektedir. Bu nedenle, her ülke tarıma ve doğal kaynaklara ayrı bir önem vermektedir."  Konuşmasının ardından Fakıbaba, kendisine hediye edilen yöresel kıyafet abayı giyerek, verimli tarım arazilerinin bulunduğu Harran Ovası'ndaki uygulama sahasında traktörle kaba yem bitkisi hasadı yaptı.

Fotoğraf Galerisi

ZİRAAT MÜHENDİSİNİN AYAĞI ÇAMUR OLACAK

Bakan Fakıbaba, Şanlıurfa'da beşincisi düzenlenen Tarım Fuarı'nın açılışında yaptığı konuşmada ise çiftçiyi bilgiyle, toprağı suyla buluşturmak için gayret gösterdiklerini söyledi. Özellikle üniversitelerde ziraat mühendisliği ve veteriner hekimlik okuyan öğrencilerin sahada pratik yapmaları gerektiğine inandığını vurgulayan Fakıbaba, bu ortamın sağlanabileceği çok sayıda imkanın bulunduğunu kaydetti.

Fakıbaba, dünyada gıdanın her geçen yıl daha büyük önem arz etmeye başladığını anlatarak, "Bütün binalar sizin olabilir, farklı zenginlikleriniz olabilir ama gıdanız olmazsa bağımlı olursunuz ve gıdasız bir ülke hiçbir zaman özgür olamaz. Bu bağlamda üretimin kalitesi ve verimi büyük önem arz ediyor. İnşallah bunlar gerçekleşecek." diye konuştu. Çiftçilerin işlerine dört elle sarılmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Fakıbaba, yerli tohuma daha fazla destek vermeyi planladıklarını belirtti.