KASIM-ARALIK 2020 / HABER

“Pandemi sürecinde tarım ve gıdanın önemi çok iyi anlaşıldı”


  

22.11.2020 


“Gelişmiş ülkelerde market rafları boşalırken, insanlar tek bir paket makarna bulmak için saatlerce kuyrukta beklerken, ülkemiz; güçlü tarımsal altyapısı, hızlı işleyen tedarik zinciri ve en önemlisi de üreten, ürettiğine değer katan çiftçileriyle hiçbir sorun yaşamadan bu süreci başarıyla aştı.”

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Sabancı Kültür Sarayı'nda düzenlenen Dokuz Eylül Üniversitesinin (DEÜ) 2020-2021 Akademik Yılı Açılış Töreni’ne katıldı. Bakan Pakdemirli, törende yaptığı konuşmada, babası Ekrem Pakdemirli'nin DEÜ'nün kuruluşunda yer aldığını hatırlatarak, törene katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
 
Türkiye'nin son 18 yılda, milletin verdiği güçle "çaresizlik paradoksunu" yendiğini vurgulayan Pakdemirli, KKTC'nin su sorununa köklü çözüm getirmek amacıyla hayata geçirilen "Türkiye'den KKTC'ye Su Temini Projesi" gibi dünyada ses getiren büyük projelere imza attıklarını söyledi. 
 
Bilimin önemine değinen Pakdemirli, "Bundan sonra Türkiye'nin sıçrayışı ancak ve ancak bilgi ve bilimle olabilecek. Bugün tarımsal alanda da iyi bir noktadayız. Avrupa'da birinciyiz, dünyada iyi bir yerdeyiz ama önümüzdeki 20-30 yıla hazır mıyız? Bu hazırlıklar için neler yapmalıyız? Hangi kaynakları ortaya koymamız gerekiyor? Bu işte, milli teknolojiyi ne kadar kullanmamız gerekiyor? Bunları düşünmemiz lazım. Burada üniversitelerimize önemli görevler düşüyor." dedi. 
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Türkiye'de henüz yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakası görülmeden hazırlıklara başladıklarını belirten Pakdemirli, pandemi sürecinde Türkiye'nin başta tarım olmak üzere tüm sektörlerde karnesinin iyi olduğunu ifade etti.
 
Eğitim ve öğretim ile tarım arasında önemli bir ortak noktanın bulunduğuna işaret eden Pakdemirli, şöyle konuştu:

Haber Görseli

"Eğitim ve öğretim gibi, insanoğlunun en eski uğraşı olan tarım da toplumların varlığını devam ettirmelerindeki temel unsurlardan birisidir. Özellikle bu yıl yaşanan pandemi sürecinde, tarımın ve gıdanın önemini hepimiz çok iyi anladık. Gelişmiş ülkelerde market rafları boşalırken, insanlar tek bir paket makarna bulmak için saatlerce kuyrukta beklerken, ülkemiz; güçlü tarımsal altyapısı, hızlı işleyen tedarik zinciri ve en önemlisi de üreten, ürettiğine değer katan çiftçileriyle hiçbir sorun yaşamadan bu süreci başarıyla aştı.
 
"ÜRETİCİ-DEVLET-ÜNİVERSİTE-ÖZEL SEKTÖR İŞ BİRLİĞİNE ÖNEM VERİYORUZ"
Tarımın sadece üretmekten ibaret olmadığına dikkati çeken Pakdemirli, "İşin; gıda işleme ve üretim, işletme ve iktisat, tedarik ve lojistik, sağlık ve turizm gibi farklı boyutları da var. İşte konuya bu açıdan baktığımızda, tarıma yatırımın, işletme ve iktisat mezunu kardeşlerim için de bir fırsat olduğunu, turizm, gastronomi, beslenme bölümü mezunu kardeşlerim için de bir fırsat olduğunu görüyoruz. Bu nedenle kolay, basit ve somut rakamlara, ekonomik bir işletme mantığına uygun hazırladığımız bu yatırım rehberleri, inanın bana sizler için iyi bir yol gösterici olacak." diye konuştu.
 
Bakan Pakdemirli, platformun ikinci ayağında ise tarımda AR-GE, inovasyon ve teknoloji konusunda; bilgi, deneyim ve kaynak yaratacak bir politika ve iş birliği anlayışında olduklarını belirterek, "Tüm projelerimizi ‘üretici-devlet-üniversite-özel sektör iş birliği’ ile yürütmeye özen gösteriyoruz." dedi.
 
3 AYDA 120 MİLYON LİRALIK CİROYA ULAŞTI 
Tarımda teknolojiyi kullandıklarını aktaran Pakdemirli, "Bakanlık olarak Dijital Tarım Pazarı'nı hayata geçirdik. 3 ay gibi bir sürede 120 milyon liralık bir ciroya ulaştı. Biz sadece Türkiye'nin toplam tarımsal pazarının yüzde 5'ini buradan yapabilsek birçok probleme buradan çözüm bulabileceğimiz düşünüyorum." diye konuştu.
 
Dünyada elektrikli motora yönelimin olduğuna işaret eden Pakdemirli, "Biz de 'Elektrikli araç olur da elektrikli traktör neden olmasın?' dedik. Türkiye'nin seri üretime hazır ilk prototipini sunduk. Bu senenin sonunda yavaş yavaş ürünleri almaya başlayacağız. Yüzde 80-90'a varan yakıt tasarrufu var." değerlendirmesinde bulundu. 
 
DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar ise Covid-19 salgınıyla ortaya çıkan tabloda üniversitenin ulusal anlamda birçok sorumluluğu yerine getirdiğini söyledi. Hotar, üniversitenin Türkiye'ye hizmet etmeye devam edeceğini vurguladı.
 
Tören sonunda Prof. Dr. Hotar, günün anısına Bakan Pakdemirli'ye, çini vazo hediye etti.
 
Törende, bu yıl DEÜ'ye en yüksek puanla yerleşen 16 öğrenciye başarı belgeleri Bakan Pakdemirli ve Hotar tarafından verildi.

pandemi tarım gıda Bekir Pakdemirli