EYLÜL-EKİM 2019 / HABER

Kuru üzümde rekolte tahmini 300 bin ton


  

06.09.2019 


Bakan Pakdemirli: “Türkiye genelinde 2019’da 4,2 milyon ton yaş üzüm üretimi bekleniyor, bunun içinde çekirdekli ve diğerleri de var. Kuru üzüm rekoltesinin de 300 bin tonun üstünde olması bekleniyor”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Manisa programı kapsamında Manisa Ticaret Borsası’nda düzenlenen “Sultani Çekirdeksiz Üzümü Yeni Sezon Açılışı” ve “Geleneksel İlk Üzüm Satış Töreni”ne katıldı.
 
Bakan Pakdemirli burada yaptığı konuşmada, Manisa’nın en önemli tarım ürünlerinin üretim merkezlerinden bir tanesi olduğunu ve sadece bölgenin değil, ülke ekonomisinin de en önemli lokomotiflerinden olduğunu dile getirdi.
 
Manisa’da toplam üzüm üretiminin 1,2 milyon tonu geçtiğini, Türkiye kuru üzüm üretiminin yüzde 85’i, sofralık üzüm üretiminin ise yüzde 20’sinin bu kentte üretildiğini anlatan Pakdemirli, bakanlığı döneminde buğday, arpa, fındık gibi bir çok üründe çiftçinin artan maliyetlere rağmen memnun olacağı fiyatları açıkladıklarını söyledi.

Haber Görseli

Devleti yük altına sokmadan, piyasaları iyi takip ederek çiftçinin kazancını artırmaya gayret ettiklerini dile getiren Pakdemirli, şöyle konuştu:
 
“Tohumdan çatala kadar olan zincirin içinde herkes hakkını alacak. Ama buradaki değer zincirini tekrar planlayıp programlamamız gerekiyor. Özellikle taze meyve sebze işini üreticinin en çok kazanacağı hale getirmemiz lazım. Kışın bazı problemler yaşadık sebzeyle ilgili. Tarlada ürün 3 lira ama İstanbul’da Ayşe Teyze’nin evinde 12 lira. Olmaması gereken bir şey. En çok emeği olan kesim en az katma değeri alıyor. Hal yasası ve perakende yasası üzerinde tekrar çalışılıyor. Bu konu, Ticaret Bakanlığının uhdesinde ama bizim de katkılarımızla tohumdan çatala olan zinciri tekrar planlamamız gerekiyor. Bu yasa değişikliklerini önümüzdeki aylarda meclise sevk ediyor olacağız.”
 
Bakan Pakdemirli 2017’de kuru üzüm üretici fiyatının 4-5 lira olduğunu,  2018 yılında rekoltenin düşük olması nedeni ile üretici fiyatlarının 8-12 lira arasında seyrettiğini, 2018 yılında kuru ve yaş toplam ihracatın ise 611 milyon dolara ulaştığını söyledi.

Haber Görseli

Rekolte tahminini açıklayan Pakdemirli, “Türkiye genelinde 2019’da 4,2 milyon ton yaş üzüm üretimi bekleniyor, bunun içinde çekirdekli ve diğerleri de var. Kuru üzüm rekoltesinin de 300 bin tonun fevkinde olması bekleniyor. Çekirdeksiz kuru üzüm ihracatının tamamına yakınının Manisa’dan olduğunu ifade etmek istiyorum. Ekim ayında tarım şuramız var. Tarım Türkiye’de futboldan daha çok konuşulan bir konu. Biz herkesi dinlemeye açığız. Tarım şurasına ‘fikrin varsa ilet’ diye üreticilere SMS gönderdik. Bizim danışmanlık firmalarına ihtiyacımız yok, köydeki Mehmet Amca, Ayşe Teyze’yi dinlersek tarımla ilgili işin en doğrusunu yaparız.” ifadelerini kullandı.
   
GEREKTİĞİNDE MÜDAHALE ALIMI YAPARIZ
 
Manisa’ya gelirken kendisini Aydın’dan arayanların olduğunu aktaran Pakdemirli, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Sadece üzüm değil incir dahil  tüm ürünler bizim için son derece önemli. Türkiye için stratejik olan ürünlerin önemine binaen bizim bu ürünleri, üreticiyi mutlaka destekliyor olmamız lazım. Üreticiye arkasında olduğumuzu hissettirmemiz lazım. Nasıl diğer ürünlerde arkasında olduysak bundan sonra Türkiye’nin stratejik ürünleri olan bu ürünlerin de arkasında  olduğumuzu göstermemiz lazım.

Haber Görseli

Ben borsadaki seyri izliyorum. 10 lira ve üzerinde açılmış gibi gözüküyor. Bu seyri de izlemeye devam edeceğiz. Bu işin maliyetlerini bire bir bilen insanlardanım. Maliyet açısından problem yok. Gönül ister ki çok daha yüksek rakamlara satalım. Çünkü üretici her zaman hak ediyor. Eğer çekirdeksiz kuru üzüm fiyatlarının borsadaki seyri 10 liranın altına düşecek olursa devlet olarak, TMO olarak  müdahale ederiz.”
 
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli bundan sonraki süreçte de çiftçinin destekleneceğini ve devlet olarak her daim vatandaştan yana olacaklarını belirtti. Pakdemirli, konuşmasını hayırlı ve bereketli bir hasat olması temennisiyle sonlandırdı.
 
Bakan Pakdemirli Ticaret Borsası’ndaki programının ardından bir üzüm bağına girerek üzüm hasadı gerçekleştirdi. Ayrıca açık artırmaya Manisa Ticaret Borsası adına katılan Pakdemirli, 50 kilogram kuru üzüme sembolik bin lira fiyat vererek satın aldı.

Bakan Pakdemirli kuru üzüm rekolte tahmini