EYLÜL-EKİM 2018 / HABER

Bakan Pakdemirli: “Malazgirt Ovası 43’üncü milli parkımız oldu”


  

05.09.2018 

Bakan Pakdemirli, “Burada Malazgirt ilçesi sınırları dahilinde bulunan 240 hektarlık alanı, 43’üncü milli parkımız olarak ilan ettik.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla Malazgirt’te “Anadolu’nun Fethi Malazgirt 1071 Anma Programı” gerçekleştirildi. Anma programına katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, burada yaptığı konuşmada, gelecek nesillere Anadolu’nun Türk yurdu haline getirilişinin destanını anlatmanın önemine işaret ederek “Bu zafer, bir vatan edinmenin destansı hikayesidir. Malazgirt Zaferi gönül coğrafyamızı inşa etmeye başladığımız yerdir.” dedi.

Pakdemirli, “Bizden sonraki nesillere Anadolu’nun Türk yurdu haline getiriliş destanını anlatmak boynumuzun borcudur. Bu yüzden bugün çok anlamlı bir hizmetin açılışı için Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı açılışı için buradayız.” ifadesini kullandı.

Fotoğraf Galerisi

AMACIMIZ MALAZGİRT OVASI’NIN KİLİDİNİ AÇAN ECDADIMIZA LAYIK OLMAKTIR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl gerçekleştirilen Anadolu’nun Fethi Malazgirt 1071 Anma Programı’nda verdiği talimat doğrultusunda çalışmaların başlatıldığını kaydeden Pakdemirli, “Burada Malazgirt ilçesi sınırları dahilinde bulunan 240 hektarlık alanı, 43’üncü milli parkımız olarak ilan ettik. 100 günden kısa bir süre içerisinde de bu büyük tesislerin yapımını gerçekleştirdik. Amacımız Malazgirt Ovası’nın kilidini açan ecdadımıza layık olmaktır.” dedi.

Tarihi milli parkın birinci etap uygulama projesinde yer alan fetih yolu, merasim ve hitabet alanı, toplanma, ikram, rezerv alanı, namazgah, helikopter pisti, otoparklar, şadırvan ve sosyal donatı alanlarının açılışının gerçekleştirildiğini ifade eden Pakdemirli, Malazgirt Zaferi’nin bu eserlerle gelecek kuşaklara aktarılacağını söyledi.

Haber Görseli

MUŞ’TA VERİMLİ OVALAR SİT ALANI OLARAK KORUMA ALTINA ALINDI

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, konuşmasında Muş’ta verimli ovaların sit alanı olarak koruma altına alındığını aktararak, “Ecdadımıza minnet, vatanımıza hizmet anlayışıyla hareket ediyoruz. Bu zafer ne mühimdir ki Anadolu’nun kapılarını ebediyen Türklere açmıştır. Ne mutludur ki Anadolu’nun bağrından Mevlanalar, Yunuslar, Fatihler, Süleymanlar, Nene Hatunlar çıkmıştır. Ne güzel ki bu ecdada sahip çıkan ak süt emmiş yiğitler vardır. Recep Tayyip Erdoğanlar vardır.” diye konuştu.

MALAZGİRT MEYDAN MUHAREBESİ TARİHİ MİLLİ PARKI

Muş ili Malazgirt ilçesi sınırları içerisinde bulunan “Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı” 240 hektar büyüklüğünde. Muharebenin günümüze intikal etmiş izlerini yansıtan anıtlar (Anadolu’nun kapılarını simgeleyen ve 1989 yılında yapımı bitirilen Zafer Anıtı), merasim ve muharebe alanları ile genel peyzaj dokusu alanın ana kaynak değerlerini oluşturuyor.