MART-NİSAN 2024 / HABER

“Orman Benim” Kampanyasında 313 ton atık toplandı


  

05.06.2024 


Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan “Orman Benim” kampanyasında yaklaşık 313 ton çöp orman alanından çıkartılarak geri dönüşüme gönderildi. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, “Bu gerçekleştirdiğimiz kampanyamız bir ilk ama son değil. Başta gençlerimiz olmak üzere destek veren herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı tarafından Muğla'da başlatılan kampanya Türkiye'nin her ilinden yoğun ilgi gördü. Hava muhalefeti nedeniyle sadece 4 ilde gerçekleşemeyen kampanyaya başta gençler olmak üzere 7’den 77’ye herkes katıldı.
 
Yurt genelinde “Orman Benim” diyen binlerce insan valilikler ve orman bölge müdürlükleri tarafından önceden belirlenen adreslerde buluştu. Etkinliğe kimi 3 yaşında çocuğuyla gelirken kimi de torunuyla beraber katıldı. Özellikle orman içinde yer alan yollarda gerçekleşen çöp toplama işleminde Orman Genel Müdürlüğü ekipleri de örtü altı temizliği yaptı.

Haber Görseli

ÇÖPLER GERİ DÖNÜŞÜME GÖNDERİLDİ
 
Bakan Yumaklı, kampanyanın toplumun her kesiminden yoğun ilgi gördüğünü söyledi.  Bakanlık olarak orman yangılarına her sezon öncesi olduğu gibi hazırlıklı girdiklerini vurgulayan Yumaklı, Orman Genel Müdürlüğünün ülke genelinde teyakkuz hâlinde olduğunu aktardı.  Yangınları 3 safha olarak değerlendirdiklerini belirten Yumaklı, “Bu kampanyamız bizim en çok önemsediğimiz yangın öncesi safhaya giriyor. Bizim en büyük amacımız yangınları kısa sürede söndürmek değil başlamamasını sağlamak.” diye konuştu.

Haber Görseli

Kampanyaya on binlerce vatandaşın katıldığını belirten Bakan Yumaklı, “Kampanyamızda yaklaşık 313 ton çöp toplandı. Bu çöpler de geri dönüşüme gönderildi.” dedi. Yaz aylarının gelmesiyle orman yangınları riskinin daha da arttığına işaret eden Yumaklı, “Ülkemizde çıkan orman yangınlarının yüzde 90'ı insan kaynaklı. Yani orman yangınlarına engel olmak elimizde. Vatandaşlarımızdan bir kez daha istirham ediyorum, ormanlar hepimizin.” diye konuştu.

Haber Görseli

Kampanyaya özellikle gençlerin ilgisinin sevindirici olduğuna da değinen Yumaklı, “Bu gerçekleştirdiğimiz kampanyamız bir ilk ama son değil. Başta gençlerimiz olmak üzere destek veren herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

orman benim